Home
Nahoru

 

Pata, špička, celá noha…

Prý existuje více než 50 způsobů, jak uplést patu na ponožce. Tolik jich tu probírat nebudeme, ale podíváme se alespoň na několik základních.

Pata č.1: "německá" pata

Pata č.2: klasická pata s dírkami

Pata č.3: bumerangová pata, přepletená 2 řadami

bumerangová pata, přepletená 4 řadami

špička 1, klasická (pohled z boku)

uzavření špičky splétanými oky

uzavření špičky stažením ok

asymetrická špička (pravá noha, ukazováček mám delší než palec :-)

Nezapomeňte se také pro inspiraci podívat na galerii ponožek pletených ze samovzorovacích přízí UNIPO a SOCKA.

Podle síly jehlic a příze si nahodíme potřebný počet ok (obvykle se pohybuje mezi 48 a 64 oky). Já používám na středně silné příze na dospělou nohu 48 ok a jehlice č.2,5 až 3 a na tenké ponožkové příze typu UNIPO začínám na 64 ok a pletu na jehlicích 2 - 2,5.

Je snazší, když si všechna oka nahodíme na jednu krátkou jehlici a teprve potom je rovnoměrně rozdělíme na 4 jehlice. Pátou jehlicí oplétáme dokola.

Začneme pružným vzorem (1 hl, 1 obr., případně 2 hl, 2 obr), kterým buď upleteme jen horní „rantl“ a dál pleteme hladce nebo můžeme pružným vzorem plést celou lýtkovou část ponožky.

Pokud jsme použili samovzorovací přízi, doporučuji plést lýtkovou část hladce, v pružném vzoru její krása trochu zanikne.

Dopleteme zvoleným způsobem k patě a vybereme si způsob, kterým patu plést:

PATA1:

Jedna z nejjednodušších je pata, kterou jsem slyšela nazývat "německá", ale jistě bude mít i jiná jména. Zajímavě se na ní dá využít různé kombinace barev - pokud pleteme patu z jiné barvy než zbytek ponožky, vznikne nám hezká "odrazka".

Postupujeme takto:

1) oka rozdělíme na polovinu (nártová část a část pro patu). Nad VŠEMI oky pleteme 8 řad - nad patovou částí hladkým žerzejem (líc hladce, rub obrace) nad nártovou části tím vzorem, kterým jsme pletly lýtkovou část ponožky

2) po upletení těchto 8 řad odložíme nártová oka na zavírací špendlíky nebo je prostě necháme na jedné jehlici "stát" a pokračujeme již jen nad oky pro patu

3) 16 řad lícovým žerzejem

4) začneme plést zaoblení paty. Pro jednoduchost uvádím návod pro pletení paty nad 24 oky (tedy na ponožku, která byla pletena nad počátečními 48 oky). Pokud jste začínali na jiný počet ok, prostě je rozdělíte na třetiny a pak postupujete obdobně.

Nad 24 oky tedy budeme plést:

1 řada (rub): 1 krajové oko, 14 obrace, 2 oka spleteme obrace, práci obrátíme

2. řada (líc): 1 oko sejmout (krajové), 6 hladce, 2 oka spleteme s přetažením, práci obrátíme. (Na konci řady nám zůstalo 7 neupletených ok, to je v pořádku)

3. řada: 1 oko sejmout, 6 obrace, 2 oka spleteme obrace, práci obrátíme (na konci řady zůstalo 6 neupletených ok)

Opakujeme 2. a 3. řadu tak dlouho, až nám vyujímáme všechna postranní oka a na jehlici nám zůstane 8 středních ok (případně prostě až do doby, než nám na jehlici zůstane 1/3 původního počtu ok pro patu)

5) K těmto osmi okům nabereme z obou stran po 8 okách z "bočnice" upletené části paty a všechna tato oka rozdělíme na dvě jehlice. Pokračujeme v pletení nad všemi oky (tedy i těmi, která dosud čekala odložená z nártové části), přičemž polovinu ok (spodek ponožky) pleteme dál hladce, a vrchní, nártovou část vzorem, kterým jsme pletli lýtko.

6) pleteme tak dlouho, až se dostaneme ke špičce.

Variace návštěvnice Anazuz zahrnuje úpravu počtu ok, která zajistí pohodlnější a lépe padnoucí ponožku. V této verzi nabereme z bočních stran paty více ok a posléze je opět vyujímáme - získáme širší ponožku přes klouby. Návod počítá se začátkem na 60 ok, ale velikost jde samozřejmě upravit. Tady je i s obrázkovým návodem!

polovinu ok odložíme, nad polovinou (30ok) pleteme rovně 30řad

krok č.2 (viz popis obrázku)

30 ok si rozdělíme na třetiny a nyní pleteme jen prostřední třetinu ok takto: 1.oko sejnout, 8 ok (hladce nebo obratce, záleží na to, jsme-li v lícu nebo v rubu), poslední oko ze třetiny spleteme s prvním okem třetiny, kterou nepleteme, zpět pleteme stejně, zase první sejmout, jako krajové a poslední splést s jedním okem z krajové třetiny ...takhle pleteme, dokud nám nedojdou oka na splétání

z rovného dílu (záda paty) nabereme na každé straně 15 ok

dále pleteme v kruhových řadách , jen mezi 1. a 4. , a 2. a 3. jehlicí 5x spleteme dvě oka v jedno, čímž se dostaneme na původní počet ok 60

Variace návštěvnice LídyKo (obrázky budou časem)

1) Pleteme zadní část paty - stejně jako u paty německé.
2) Přepleteme hladce polovinu ok paty a ještě tři další. Pak dvě spleteme přetažením a jedno upleteme hladce. Otočit.
Jedno sejmout, sedm obrace, dvě splést obrace, jedno obrace, otočit.
Jedno sejmout, osm hladce, dvě splést přetažením, jedno hladce, otočit.
Jedno sejmout, devět obrace, dvě splést obrace, jedno obrace, otočit.
...
Tak pokračujeme, až spotřebujeme všechna oka na krajích (pokud jsme začínali patu na 36 ok, zbyde jich 22).
3) Dále zase jako u německé paty - nabrat oka ze svislých krajů, pokračovat dokola a případně ujímat klínek.
 

PATA2:

 Další variantou je pata klasická, kde se vyřádíme se zavíracími špendlíky. U téhle paty vzniká řádka dírek, někomu vadí, ale mě se docela líbí jako zdobný prvek.

Poté, co jsme dopletli lýtkovou část, upleteme 4 řady dokola - nad patovou částí hladce, nad nártovou vzorem, který jsme použili na lýtko. Poté odložíme polovinu ok, náležející nártové části, na zavírací špendlíky a nad zbývající polovinou ok pleteme hladce v líci a obrace v rubu takto:

1. řada: pleteme hladce, poslední oko přesuneme na zavírací špendlík

2. řada: pleteme obrace, poslední oko přesuneme na zavírací špendlík

atd. až nám na jehlici zůstane jen 1/3 původního počtu ok. Potom celý postup obrátíme. Dál pleteme hladce na líci a obrace na rubu a pokaždé poslední oko nabereme z ok, odložených na zavíracích špendlících, až se dostaneme na původní počet.

Tím máme patu hotovou a vesele pokračujeme dál nad všemi oky, přičemž chodidlo pleteme hladce a nárt zvoleným vzorem.

PATA 3:

Objevila se v návodech pod názvem bumerangová pata, případně jo-jo pata.

dopletli jsme v rubové řadě na kraj budoucí paty

dáme přízi dopředu před pleteninu

a zatáhneme za ni směrem dozadu

jehlicí nabereme obě nitky oka a sejmeme

v lícové řadě postupujeme stejně

i tady podebereme obě nitky a sejmeme stejným způsobem, jako v řadě rubové

po sejmutí prvního oka pleteme další oka normálně (tady jsme v lícové řadě, máme jedno sejmuté "zdvojené" oko a tři hladce

tady už máme 4 zdvojená oka, zbytek hladce

Máme na každé straně 10 zdvojených ok a mezi nimi 12 ok hladce. Jsme ve fázi, kdy budou následovat dvě řady pletené hladce nad všemi oky ponožky (včetně nártu)

 

V tomto případě pleteme opět celou lýtkovou část až k patě. Oka nártové části necháme stát, oka určená pro patu rozdělíme na třetiny a pleteme takto:

1. řada: pleteme hladce, včetně posledního oka

2. řada: dáme přízi před pleteninu, vpíchneme do posledního oka a spolu s přízí ho sejmeme. Přízi přitom stáhneme hodně dozadu. Vznikne nám efekt jakéhosi "dvojitého oka" (viz obrázek). Dál pokračujeme obrace až do konce patové části

3. řada: opět upleteme (nebo vlastně spíš sejmeme) první oko tak, aby vzniklo oko dvojité a pleteme hladce až k dvojitému oku předešlé řady. To už nepleteme, necháme je na levé jehlici.

4. řada: postupujeme stejně

Tímhle způsobem pleteme nad stále menším počtem ok, přičemž nám na obou stranách zůstavají zdvojená oka. Pokračujeme, až jsme nechali na obou stranách stát přiměřený počet zdvojených ok. Pokud pleteme patu na 32 oky (polovina z počátečního počtu 64), necháme z každé strany 10 zdvojených ok, takže nám mezi nimi zbyde 12 ok pletených normálně. Podobný poměr zachováme při pletení nad jiným počtem ok.

Pozor! I když používáme termín "zdvojená oka", s oky se v dalších řadách zachází, jako kdyby byla jednoduchá. Tj. pleteme je tak, že nabereme obě nitě oka najednou, nikoli každou zvlášť. Omlouvám se těm, které tato část návodu zmátla, nějak mi to nedošlo.

Když jsme dospěli sem, přepleteme nyní všechna oka (včetně ok nártové části!) dvěma řadami hladce a skončíme v místě, kam sahá zdvojené oko, nejbližší středu paty. Lze oka přeplést i více než 2 řadami, vznikne nám tak zajímavý efekt příčně vloženého proužku, který vidíte na jedné z fotografií.

U našeho příkladu, kdy pata nyní vypadá tak, že máme přepletených 10 zdvojených ok, 12 středních a 10 zdvojených na druhé straně dopleteme k 22 oku paty (10 + 12). Prostě řečeno, zatímco předtím jsme zdvojenými oky patu zužovali a pletli je tedy od okrajů do středu, teď budeme postupovat opačně a budeme je plést od středu k okrajům. Nad 22. okem tedy práci obrátíme, první oko sejmeme jako zdvojené, pleteme 12 (nebo příslušný jiný počet) středových ok zpátky, práci otočíme

V další řadě pleteme zpět, včetně zdvojeného oka z předchozí řady, upleteme ještě 1 oko za ním, obrátíme a první oko upleteme jako zdvojené.

Takto pokračujeme cik-cak a vždy přibíráme na krajích jedno oko, až se dostaneme zpět na původní počet ok paty.

Pokračujeme opět kruhově až ke špičce a máme znovu na výběr, která metoda pletení špičky se nám nejvíc líbí.

ŠPIČKA 1:

Oka máme rozdělená na 4 jehlicích. Pleteme stále hladce a zároveň tvarujeme špičku ujímáním takto.

1. řada (a všechny další liché řady): Na začátku první a třetí jehlice upleteme 1 oko hladce a další dvě oka spleteme hladce. Na konci druhé a čtvrté jehlice spleteme předposlední a předpředposlední oko hladce s přetažením.

2. řada a všechny další sudé řady: pleteme hladce bez ujímání

Pokračujeme, až nám zbyde třetina původního počtu ok (takže např. při 48-oké ponožce nám zůstane 16 ok).

Zbylá oka spojíme pletacím stehem a konec příze zapošijeme. Druhá možnost je oka rozdělit na dvě jehlice a pak je postupně splést - vždy dohromady jedno oko z přední a jedno ze zadní jehlice. Nová oka, vzniklá spletením, zároveň průběžně uzavíráme.A do třetice můžeme také pouze protáhnout všechna zbylá oka přízí a stáhnout, bude to vypadat stejně úhledně, jako když se pipláme s pletacím stehem. Na fotografiích vidíte druhou a třetí variantu.

ŠPIČKA 2:

Špičku také můžeme plést přesně stejně jako patu. V takovém případě skončíme po upletení špičky tak, že máme proti sobě oka nártové části (1/2 ok, na která jsme začínali) a oka špičky (druhá polovina ok). Obě části pak spojíme pletacím stehem. Já ho neumím udělat úhledný, proto tuhle špičku nepoužívám.

Pokud chceme vytvořit opravdu skvěle padnoucí ponožky, můžeme špičku vytvarovat odlišně pro pravou a levou nohu a její zkosení přizpůsobit délce vašich prstů. V takovém případě postupujeme podle návodu, ale neujímáme oka rovnoměrně na obou stranách. Ujímání vypracujeme podle nohy – např. u pravé nohy bude na levé straně, u palce, méně strmé, než na pravé).

Všechny návody znějí složitě, dokud nezkusíte vzít jehlice a plést. Pletení na krátkých jehlicích není zdaleka tak složité, jak na první pohled vypadá, takže s chutí do toho....a kdybyste se přece jen chtěli krátkým jehlicím vyhnout, zkuste návod k pletení ponožek na dvou kulatých jehlicích