Home

 

Nouzová řešení

I mistr tesař se někdy utne. Každému se občas stane, že mu ujede ruka, uteče oko, někde se nedopočítá ... a malér je na světě. Tahle stránka si nedělá nárok na kompletní výčet "první pomoci", spíš jde o tipy a triky, které se vynalézají "za pochodu", když už k nějaké zdradě došlo.

Pokud máte nějaký geniální trik, který jste s úspěchem použili, napište mi a já ho ráda pro užitek ostatních doplním!

mám málo příze
pletenina je příliš úzká
pletenina je příliš široká
chyba v barevném vzoru

mám málo příze - špatně jste odhadli spotřebu, skoro celý svetr už je hotový - a najednou zjistíte, že se příze nedostává. A jako na potvoru v obchodě už nemají ani jediné klubíčko.Co s tím?

a) vypárat a začít znovu - řešení pro silné povahy. Pokud jste si ale všimli včas, tak je to asi to nejlepší, co udělat. Podle toho, kolik se vám nedostává pak buď budete muset změnit plán a uplést něco jiného, zkombinovat více barev anebo - což je nejjednodušší - pokud vám chybělo jen trošičku, stačí podruhé plést na jehlicích o 0,5 až 1 číslo větších.

b) nastavit jinou barvou - ale pozor, pouze připlést kus jinou barvou je sice možné, ale v drtivé většině případů bude na první pohled vidět, že to je nastavovaná kaše. Musíme to tedy zaonačit tak, aby bylo naopak na první pohled jasné, že přesně takhle jsme to plánovali od začátku.

    mezi možnosti, jak na to patří například:

    - namísto nastavení na konci rukávu "nastavit" pleteninu jinou barvu v místě, kde je rukáv spojován s "tělem"
    - nastavení rukávu pomocí "norského vzoru"
    - nastavení "natvrdo" - připletením kusu rukávu zcela odlišnou barvou a její použití ještě alespoň na jednom místě svetru, např. na krční lem nebo lemování spodního okraje, aby vše vypadalo, že je to "schválně"

pletenina je příliš úzká - nějak jsme se přepočítali a takhle vypasovaný svetr bychom teda vážně neoblékli. Párat se nám ale mocmoc nechce. V tomhle případě se toho moc dělat nedá - v podstatě přichází v úvahu jediná možnost - naplést po obou stranách úzké pleteniny další pruhy, které ji rozšíří. V drtivé většině případů to nevypadá dobře - co kdybyste svetr raději věnovali příhodné neteři/synovci/vnukovi atd. a začali znova?

S šikovným tipem pro tyto případy přišla čtenářka Janice:

Pro úplety z efektních přízí, hlavně těch lehčích, kde se plete obvykle jen žerzej, se dá úzké pletenině pomoci vzorem ze "spouštěných ok". Když je vzor s copánky, může být puštěné oko místo rubového oka před copánkem. Pletenina se tím rozšíří, ale je třeba počítat s tím, že se také vytáhne trochu do délky. Na spodním konci pleteniny zachytíme spuštěné oko pletacím stehem, aby nevznikl příliš volný okraj.

pletenina je příliš široká - špatná zpráva, ani s tímhle se toho moc nadělat nedá. Pokud se vám vážně nechce párat, zatím znám jediné elegantní řešení, použitelné za předpokladu, že máme dostatek příze nebo nějakou jinou, která se barevně hodí a dá se zkombinovat. V tom případě se rozhodneme, že jsme vůbec nechtěli plést svetr - pleteme přece od začátku pončo, ne? (No a kdybychom to s tou šířkou opravdu přehnali, tak můžeme místo ponča vyrobit přehoz přes postel :-)

Další šikovný tip od Janice:

Široké pletenině se dá trochu pomoci, když tam je alespoň nějaký hladký proužek nebo patent z více ok, protože copánky se dají dělat jako "falešné", vyšívají se po dokončení - podpíchne se střídavě jeden a druhý pruh příze a horem se vede nit zpět pod druhý pruh, vznikne dojem copánku a pletenina se tak navíc stáhne.

chyba v barevném vzoru - pokud jde jen o pár špatně barevných oček, náprava je docela snadná. Pletací steh je naše záchrana! Návod a obrázek budou doplněny - omlouvám se za dočasný výpadek.

Nahoru

Hit Counter

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz