Home
Nahoru

 

Čepice - hvězda

Při pletení této čepice se využívá metody modulového pletení. Rozměry by měly být použitelné pro "standardní dospělou hlavu" :-) Velikost se dá případně upravit počtem ok, nad kterými pleteme pružný okraj, který čepici drží na hlavě.

Patřičně zmenšený se vzor dá použít také na dětskou čepičku, kde také můžeme víc experimentovat s kombinacemi pestrých nebo pastelových barev.

(Vzor je variací na střih, jehož autorkou je Vivian Hoxbro)

Přestože vypadá náročně, je vzor vhodný i pro poměrné začátečníky, protože jde v podstatě jen o pospojované malé kosočtverce s napleteným pružným lemem.

Spotřeba: celkem cca 75 g příze v jedné nebo více barvách

Pracovní postup:

1. řada kosočtverců

Začínáme na 29 ok a pleteme "chňapkový" kosočtverec podle instrukcí, uvedených v sekci modulové pletení. Tímto způsobem upleteme celkem 8 jednotlivých kosočtverců.

2. řada kosočtverců

Druhou řadou vytváříme "dvojité" kosočtverce, protože je připlétáme k těm, které už máme hotové. Postupujeme tak, že nabereme vždy 29 ok z okrajů hotových kosočtverců (14 z jedné boční strany, 1 z hrotu a dalších 14 z druhé boční strany) a nad těmito 29 oky upleteme opět klasické kosočtverce. Máme teď tedy celkem 8 dvojitých kosočtverců, které mají vždy dvě strany spletené a 2 volné, takže jsou to vlastně jakési "kapsičky".

3. řada kosočtverců

Nyní budeme postupně spojovat hotové dvoj-kosočtverce do kruhu. Začneme u prvního dvoj-kosočtverce: z jeho levé boční strany horního kosočtverce nabereme 14 ok, pak jedním okem spojíme jeho levý hrot s pravým hrotem dalšího dvoj-kosočtverce a z něj pak nabereme dalších 14 ok, tentokrát z pravé boční hrany.

Nad těmito 29 oky upleteme první řadu nového kosočtverce, v jeho druhé řadě pak spleteme 3. a 4. oko, 9. a 10 oko, 20 a 21. oko a 26. a 27. oko, takže dále pleteme kosočtverec už pouze na 25 oky.

Stejným způsobem pokračujeme dál, až spojíme všechny dvoj-kosočtverce do kruhu.

4. řada kosočtverců

Pokračujeme naprosto stejným způsobem, ale opět ve druhé řadě rovnoměrně 4 oka ubereme, takže nabereme 25 ok, ale od druhé řady už pleteme pouze nad 21 oky.

5. řada kosočtverců

Postupujeme zcela stejně jako ve 4. řadě, tj. nabereme 21 ok, ve druhé řadě rovnoměrně 4 oka ubereme a pokračujeme tudíž nad 17 oky.

6. řada kosočtverců

Ještě jednou zopakujeme předchozí postup, nabereme 17 ok, 4 ubereme v druhé řadě a pokračujeme nad 13 oky. U posledního kosočtverce neustřihneme přízi, protože s ní budeme pokračovat dál.

7. řada - uzavření horní části čepice

K jednomu oku, které máme na jehlici nabereme dalších 7 ok - po jednom z každého hrotu dokončených kosočtverců ze 6. řady. Oka rozdělíme na 3 krátké jehlici a do kruhu nad nimi pleteme asi do výše 3 cm. Poté spleteme vždy 2 oka, ustřihneme přízi (necháme ji asi 5 cm dlouhou), protáhneme ji zbývajícími čtyřmi oky a utáhneme. Přízi pak na rubu zapošijeme.

Nyní máme hotovou celou horní "hvězdu", potřebujeme ji ale ještě zakončit na spodní straně, kde bude nasazena na hlavu.

Začneme tím, že do  mezer u spodních kosočtverců u dvoj-kosočtverců z první řady upleteme trojúhelníky. Postup je stejný jako u kosočtverce, ale na začátku každé řady (lícové i rubové) ujmeme jedno oko. Takto postupujeme, až uzavřeme poslední oko.

Nyní nabereme oka z okrajů těchto trojúhelníků na kruhovou jehlici, upleteme jednu řadu patentem (1 hladce, 1 obrace) a v druhé řadě přidáme tolik ok, abychom vytvořili lem, kterým nám bude tak akorát sedět na hlavě a nebude příliš volný, ani nám nebude příliš svírat čelo. V pletení lemu pak pokračujeme tak dlouho, jak jej chceme mít vysoký (nejspíše cca 5-8 cm), poté všechna oka uzavřeme (pozor, uzavírat je potřeba volně, abychom lem příliš nestáhli!)

Na závěr můžeme ještě jehlou a přízí spojit hroty dvoj-kosočtverců tak, aby cípy lépe držely (jakmile budete mít čapku hotovou, bude vám jasné, jak to myslím. 

Na obrazcích je čapka v dětské velikosti, medvědí hlavička je na ni trochu velká :-)

první dvoj-kosočtvereček

Medvídkovi je to trochu malé, ale sluší, ne?

A ještě pohled shora