Home
Nahoru

 

Sportovní čepice na 4+1 jehlici

Základní jednoduchý návod na sportovní čepici se dá různými obměnami využít jak pro dětské, tak pro dámské a pánské čepice. Záleží jen na naší fantazii, jakými drobnostmi jej ozvláštníme a vylepšíme.

Základní postup:

Pleteme na 5 krátkých jehlicích (případně můžeme zkusit pletení na krátké kruhové jehlici - délka 30 cm, ale tady bude trochu obtížnější zakončení, kde už pleteme nad velmi nízkým počtem ok, proto bychom museli využít metodu pletení na dvou kruhových jehlicích - popis najdete u návodu na pletení rukavic na 2 jehlicích).

Budeme potřebovat cca 150-200 g středně silné pletací příze a jehlice 3,5 - 4 (podle toho, jak hodně utahujete)

Nahodíme celkem 80 ok a rovnoměrně je rozdělíme na 4 krátké jehlice, pátou pak dokola oplétáme. Pleteme v kruhu do výše cca 18 cm, poté začneme ujímat - na každé jehlici vždy spleteme poslední oko s prvním okem následující jehlice. V každé kruhové řadě tak ujmeme celkem 4 oka. Takto pokračujeme, až nám zůstanou poslední 4 oka, těmi protáhneme přízi, utáhneme a zapošijeme ji na rubu.

Tolik tedy základní tvar. Možných variant je ale bezpočet:

1. s pružným lemem

Prvních 10 cm čepice pleteme patentovým vzorem (1 hl, 1 obrace nebo 2 hladce, 2 obrace). Pak pokračujeme hladce. Po dokončení přehneme pružný lem v polovině. Tento postup doporučuji, čepice pak pochopitelně lépe sedí na hlavě). Pokud chceme, aby nám přehnutí pružného lemu dobře drželo, upleťte v polovině jeho plánované výšky jednu řadu pouze hladce. Když pak lem ohrneme směrem ven, tahle řada nám vytvoří přirozený "zlom".

2. s bambulí

Upleteme celou čepici a na konec na její vršek upevníme bambulku ze stejné nebo kontrastní barvy. Pro vytvoření bambulky si vystřihneme dva kroužky z tvrdého papíru. Hustě je omotáme zvolenou přízí, pak je od sebe trošičku odtáhneme a mezi ně provlékneme kousek příze, silně utáhneme, tak abychom všechnu omotanou přízi "zaškrtili" veprostřed. Poté na obvodu kroužků přízi rozstříhneme, vytáhneme bambulku z kroužku, ještě jednou pevněji utáhneme přízi, kterou jsme ji zaškrtili, srovnáme případné trčící kousky příze a jsme hotovi.

3. s "ušima"

Opět upleteme celou čepici, tentokrát bez pružného lemu. Po dokončení nabereme ze spodního okraje v místě ucha 20 ok a pleteme trojúhelník (tj. v každé řadě na začátku a na konci ujmeme po jednom oku).  Takto upleteme kryt na ouška na obou stranách. Poté celý okraj, včetně "uší" obháčkujeme, abychom ho zpevnili - např. kontrastní barvou. Na konec připevníme na hroty "uší" tkaničky pro zavázání pod bradou nebo jen střapečky na ozdobu, jak se nám líbí.

4. s anténkou

A ještě jedna varianta. V tomhle případě poslední 4 oka neuzavřeme, ale metodou dutého pletení (1 oko sejmout s nití vpředu, 1 uplést hladce) nad nimi upleteme anténku ve zvolené délce. Na jejím konci přízi ustřihneme, protáhneme všemi čtyřmi oky, utáhneme a provlékneme do rubu.

5. s patentovým (žebrovým) vzorem

Často se objevuje dotaz, jak uplést čepici patentovým vzorem, tj.se svislými proužky, obvykle o šířce 2 oka hladce, 2 obrace. Tady je háček samozřejmě v tom, že u vzoru tohoto typu je obtížné ubírání ok.

Jednou z možností je začít plést vzor 3 hladce, 3 obrace. Ve chvíli, kdy je třeba začít zužovat, začneme na zvolených místech splétat vždy 2 oka tak, jak je uvedeno v základním návodu. Místo, kde splétáme ale postupně v každé řadě posouváme tak, abychom postupně měnili vzor na 2 hladce a 2 obrace (a nikoli tedy tak, aby nám někde zůstaly 3 hladce a vedle nich třeba jediné oko obrace), když máme všechny proužky změněné na 2 hladce a 2 obrace, pokračujeme tentokrát v úpravě vzoru na 1 hladce a 1 obrace. Nakonec dopleteme vrcholek čepice už jen hladce a zakončíme stejně jako v základním popisu.