Home
Nahoru

Keltské rukavice

Takže na četná přání jsou listopadovým tipem měsíce keltské rukavice.

Rukavice se pletou ze dvou částí – copánková manžeta se plete zvlášť a teprve na ni se naplétá vlastní rukavice.

Copánková manžeta:

Při pletení okraje začínáme na 25 ok a pleteme podle rozpisu řadu 1 – 26, poté zopakujeme ještě jednou řady 3 – 25 a uzavřeme. Tím by měl vzniknout pruh dostatečně dlouhý, aby vytvořil manžetu (pokud ne, ještě kousek vzoru zopakujeme, nebude to tak úhledné, ale nedá se nic dělat :-).

I oko pleteme v lícové řadě hladce, v rubové obrace (tedy tak, jak se jeví)
- oko pleteme v lícové řadě obrace, v rubové hladce (tedy tak, jak se jeví)

Upletený pruh sešijeme, takže vznikne kruhová manžeta. Z jejího okraje nabereme pravidelně 48 ok (počet se může trochu lišit podle tloušťky příze, kterou jsme na rukavice použily, obvykle je ale mezi 34 – 50 oky; 48 ok odpovídá velikosti běžné ženské ruky a středně silné přízi, pletené na jehl. č. 3-3,5).

Oka rozdělíme pravidelně na 4 krátké jehlice.

 Dále pokračujeme v pletení klasické rukavice. Já osobně používám následující postup:

 Nad 48 oky pleteme kruhově (na 4 jehlicích, pátou oplétáme) 6 řad.

Poté začneme vytvářet klínek pro palec: na 3. jehlici si označíme 3. a 4. oko. V každé 3. řadě před nimi a za nimi přidáme 1 oko (nabereme anglicky nitku mezi oky). Toto zopakujeme celkem 6x , vzniklo nám tudíž 12 nových ok. Tato oka, včetně těch dvou označených středových, čili celkem 14 ok, přesuneme na zavírací špendlíky. Je to základ na budoucí palec.

Nyni nahodíme místo těch „přemístěných“ ok dalších 6 ok a pleteme dál dokola „tělo“ rukavice. Jeho výška záleží na rozměrech naší dlaně, prostě pleteme tak dlouho, až se dostaneme do výšky, kde začínají prsty.

Nejprve oddělíme pro malíček 5 ok z dlaňové a 5 ok z hřbetní části rukavice a přemístíme je na zavírací špendlík.

Upleteme další 4 řady nad zbytkem ok (malíček totiž začíná o fous níž než ostatní prsty) a zbylá oka rozdělíme na zavírací špendlíky (6 ok z dlaňové a 6 ok z hřbetní části pro ukazováček, 5+5 pro každý z ostatních prstů – plus mínus, záleží na tom, na kolik ok jsme rukavici začínali).

 Nyní se vrátíme k prstům, začneme palcem: oka ze špendlíku přesuneme opět na krátké jehlice, nabereme k nim ještě 2 oka z již upleteného těla rukavice a pleteme tak dlouho, jak dlouhý potřebujeme palec mít. Když dosáhneme kýžené délky, dvě a dvě oka spleteme, ustříhneme přízi s asi 5 cm cancourkem, ten protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a máme palec. Zbylou přízi protáhneme na rub a začistíme.

 Malíček: Oka ze špendlíku přemístíme na krátké jehlice, nahodíme k nim ještě další 2 oka v místech, kde se bude malíček stýkat s prsteníčkem a dál pokračujeme jako u palce

 Ostatní prsty: Postupujeme zcela stejně, vždy k okám, které jsme přesunuli ze zavíracích špendlíků nabereme ještě dvě oka ze základny sousedního prstu – tj. u prsteníčku nabíráme oka od malíčku, u prostředníčku zase ze strany prsteníčku atd.

 Když máme upletené všechny prsty, rukavici lehce napaříme, vypneme a necháme uschnout, aby byla oka stejnoměrná – a jsme hotovi!

Druhou rukavici - pleteme úplně stejně s jedinou výjimkou: klínek pro palec začneme vyplétat po stranách 9. a 10. oka na druhé jehlici (případně prostě po stranách 3. a 4. oka od konce na druhé jehlici.

Černošedou verzi rukavic jsem pletla ze 100% vlny Exclusive, objednané před zásilkový obchod www.shop.ddjd.cz. Vlna je poměrně silná, jsou to pánské rukavice, takže jsem namísto klasických 48 ok začínala na 32 ok.

Když se do toho pustíte rychle, určitě pod stromeček ještě jeden, dva páry uplést stihnete! :-)