Home

 

Návrháři a designéři

Je až kupodivu, že přestože v poslední dekádě pronikly pletené modely až na vrchol haute couture, celovětově známých designérů v oblasti pletení, příp. háčkování je tak málo, že by je člověk na prstech spočítal.

Podívejme se na některé z těch nejznámějších:

_______________________________________________

Kaffe Fassett - kouzelník s barvami, si hraje se svými fantastickými modely už od osmdesátých letech. Dnes je považován za klasika, kterého se mnozí snaží napodobit, ale většinou s nevalným výsledkem. Tajemství jeho úžasných vzorù tkví totiž v dokonalém citu pro barvy a jejich kombinace, a to je věda a umění, které jen tak zkopírovat nelze.

Ačkoli jsou k dispozici jeho knihy, včetně přesných rozkresů vzorů, jen málokdy se objeví amatérský pletař nebo pletařka, který by se pokusil o jejich vytvoření. Náročnost je obrovská i pro zkušené (ne že by byla obtížná technika, jde prostě o pletení tzv. barevné intarizie, kdy se plete s použitím mnoha malých klubíček jednotlivých barev, ale kdo má trpělivost střídat v jedné řadě třeba dvacet klubíček, že…)

Domovskou stránku najdete na: www.kaffefassett.com

_______________________________________________

 

 

Elsebeth Lavold - norská designérka, jejíž doménou jsou copánkové vzory. Je autorkou techniky, která umožňuje pletení uzavřených copánkových smyček, případně"vodorovných" copánků, což jí umožňuje vytvářet nesčetné variace s použitím skutečných vzorů z archeologických vykopávek – ať už jde o vzory keltské bižutérie, vzory tepané, vyřezávané nebo malované. “Keltské rukavice”, na které naleznete návod na stránkách chytrého pletení, jsou pletené právě s využitím variance na jeden z jejích vzorů.

Domovskou stránku najdete na: http://www.ingenkonst.se/textile.htm

 

 

 

 

 _______________________________________________

 

Alice Starmore - jako je Kaffe Fassett špičkou u vzorù, pletených technikou intarzie, je Alice Starmore královnou vzorù, pletených technikou fair-isle. Její vzory jsou nádherné a přitom jednoduché a jsou obdivované i využívané pletařkami na celém světě. (Nakouknete-li do galerie Pletýnky, najdete tam hned několik svetrů, pletených s využitím těchto vzorů). Alice je vlastníkem společnosti virtual yarns, jejímž prostřednictvím nabízí jak své originální designy, tak příze.

Domovskou stránku najdete na: http://www.virtualyarns.com/default.asp

 

 _______________________________________________

 

 

Debbie Bliss – je autorkou řady populárních knih a přispívá svými vzory do řady časopisů (jako např. Vogue Knitting). Její tvorba se dá zařadit mezi jakýsi “střední proud”. Jde o dobře propracované vzory, zpravidla přizpůsobené obtížnosti, která je vhodná pro běžné uživatele. Kromě vzorů má take svoji řadu přízí, což je trend, ke kterému sahají designéři stale častěji (své příze mají Kaffe Fassett i Elsebeth Lavold).

Domovskou stránku najdete na: www.debbieblissonline.com

 

 

_______________________________________________

 

 

Sasha Kagan – tuto návrhářku proslavily květinové a podobné, především “nostalgické” vzory, pletené technikou intarzie. Její vzory jsou skutečně jedinečné pokud jde o rozkresy. Bohužel v oblasti střihů působí dnes poněkud zastarale a řada uživatelů dává přednost využití vzoru na jiném střihu svetru, než na jaký byl původně uvažován.

Domovskou stránku najdete na: www.sashakagan.com

 

_______________________________________________

Jean Moss – další z designérů s širším záběrem – návrhy, příze, workshopy, dokonce hudba. Její vzory jsou zaměřené především na romantické střihy (a tudíž nic pro mě :-), vedou volánky, krajkové vzory, jemná intarzie apod. I Jean Moss se zaměřuje hlavně na čtenářky módních časopisů, i když mívá i složité vzory, určené pro přehlídky. Její specialitou jsou plastické vzory, na jejichž jednu techniku má “patent”.

Domovskou stránku najdete na: www.jeanmoss.com

_______________________________________________

Tento seznam není ani zdaleka vyčerpávající. Pokud máte svého oblíbeného návrháře, napište, ráda ho/ji doplním pro poučení i inspiraci!