Home
Nahoru

 

Palcové rukavice na 5 jehlicích

Pokud zvládáte pletení na krátkých jehlicích, nebudete mít žádný problém s upletením "palčáků".

Postup je totiž naprosto stejný jako při pletení prstových rukavic.

Poté, co jste odložili na zavírací špendlíky oka pro budoucí palec, pokračujete v kruhovém pletení po celou délku dlaně a dále, až se dostanete do úrovně konce malíčku (případně, pokud máte malíček výrazně kratší než ukazováček, upleťte ještě pár řad nad špičku malíčku, abyste rukavici nezúžili příliš brzo).

Poté začnete ujímat oka, abyste vytvarovali špičku rukavice. Aby bylo ujímání stejnoměrné a přesně v polovině rukavice, já osobně postupuji takto:

První oko z třetí jehlice přesunu na druhou a spletu ho s posledním okem z této jehlice. Obdobně když dojdu na konec čtvrté jehlice, spletu poslední oko s prvním okem na jehlici číslo jedna. Tímto pravidelným ujímáním pokračuji tak dlouho, až se dostanu do úrovně špičky prostředníčku (obvykle je to jen pár řad).

Zbývající oka pak uzavřu tak, že přesunu všechna oka z dlaňové části na jednu jehlici a všechna oka z hřbetní části na druhou jehlici. Splétám pak vždy jedno oko z dlaňové části s jedním okem z hřbetu a zároveň vzniklá oka uzavírám. Jinou možností je spojit k sobě oka z hřbetu a dlaně sešitím (je to elegantnější).

Jistě existuje ještě nějaká snazší metoda, pokusím se něco vyhledat.