Home
Nahoru

 

Čepička s šesti bambulemi

Pro malé (i větší) parádnice naprostá nezbytnost pro podzimní plískanice a zimní mrazíky!

materiál:  zbytky barevné příze ve čtyřech barvách : A, B, C a D

jehlice: kruhová 40cm č. 3,5

kruhová 60cm č.3,5

5x rovná  „ponožková“ jehlice č. 3,5

postup práce:

Na kruhovou jehlici  (40cm) nahodíme 102ok.

Pleteme vzorem 1/1: barvou „A“10 řad

                               barvou „B“ 2řady

                               barvou „C“ 3řady

                               barvou „D“ 2řady

                               barvou „A“ 2řady

Dále pokračujeme na kruhové jehlici (60cm) barvou „C“ pouze hladce, až do celkové výše 13 cm. Zde si v práci označíme rozdělení na 6 částí ( např. jinak barevnou nitkou) a to vždy po 17ti okách. Dále pleteme všechna oka, ale během následujících řad budeme u těchto označení v každé řadě - barvou „D“ rozplétat jedno oko na tři

                                  - barvou „A“ splétat tři oka v jedno   

pleteme takto : 4 ř. obrace barvou „D“ (rozplétáme)

1ř. hladce barvou „A“ (pleteme stejný počet ok, této řady se splétání  ani rozplétání netýká)

4ř. obrace barvou „A“ (splétáme) a poslední řadu uzavřeme.

Takto vzniklou záložku ze spodní strany přišijeme – poslední uzavřenou řadu  barvou „A“ k první řadě barvou „D“.

Nyní budeme plést trojúhelníčky na temeni hlavy.

Na krátkou „ponožkovou“ jehlici nabereme 17 ok  z kraje záložky. Tato záložka nám vytvořila jakýsi šestiúhelník, a my nabíráme oka na rovné ploše od cípu k cípu. První trojúhelník pleteme samotný, u dalších vždy sousedící stranu připlétáme k sobě za krajová oka tj. na začátku řady nabereme krajové oko již upleteného  trojúhelníčku a upleteme jej jako jedno spolu s krajovým okem právě pleteného trojúhelníku.  Poslední trojúhelník připlétáme z obou stran.  Komu by dělalo potíže  připlétání trojúhelníků, může je všechny plést samostatně a na závěr je z boku vzájemně sešít.

Pleteme takto: 1KO, 15ok hladce, 1KO otočit.1 KO, 2 oka splést obrace, 13ok obrace, 1KO… takto pokračujeme stále, dokud nám na jehlici nezbydou tři oka (1KO,1oko,1KO),oka odložíme na spínací špendlík a pleteme další dílek.

Když dopleteme všechny trojúhelníčky, oka na špendlíku si dáme na tři krátké jehlice a pleteme stopku barvou  „C“ …10řad dokola a pak háčkem uzavřít najednou všechna oka.

Nyní uděláme běžným způsobem bambulky , které přišijeme na cípy záložky. Posledním  úkolem bude uplést cípky na lemu čepičky. Výhodu má ten, kdo ovládá pletení Entrelac, neboť, se nejedná o nic jiného, než o první řadu trojúhelníčků při pletení touto technikou. Nabereme všech  102 ok z lemu čepičky a pleteme trojúhelníčky po deseti okách.Nezapomeňte plést trojúhelníčky tak, aby až se obrátí nahoru, byli lícem ven. Jediná změna je v tom, že po upletení trojúhelníčku oněch deset ok uzavřeme a pokračujeme dalším trojúhelníčkem.  Na závěr obháčkujeme trojúhelníčky i kraj čepičky krátkými sloupky barvou „D“.

 Přeji všem hodně úspěchů s pletením a doufám, že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně. Zdraví Anazuz