Ponča jsou pro letošní podzim a zimu žhavou módou, takže se v Návštěvní knize objevují znovu a znovu prosby o střihy k jejich upletení. Na složitější návody, bohužel, nezbývá čas (to víte, je před Vánoci), ale najdete tu alespoň dva jednoduché střihy k upletení ponča, na které můžete využít libovolného vzoru, který se vám líbí (copánky, střídání barev, patent, jednobarevné pletení...jelikož střihy jsou tvarově jednoduché, můžete pustit uzdu vaší fantazii).
JEDNODUCHÉ PONČO verze 1 Tohle je asi nejjednodušší střih, jaký může pončo mít - skládá se prostě ze dvou obdélníků, sešitých k sobě, s ponechanou mezerou na výstřih. Ten může být ponechán lodičkový (lidově řečeno prostě díra) nebo k němu můžeme naplést rolák nebo stojáček. Upleteme dva obdélníky - buď můžeme plést klasicky, zdola nahoru: potom bude šířka obdélníku rovna míře od zápěstí k zápěstí rozpažených rukou (budeme potřebovat dlouhou kulatou jehlici, protože to bude šířka velká) a délka bude odpovídat tomu, jak dlouhé pončo chceme. Obdélníky přiložíme na sebe a sešijeme dlouhou stranou k sobě, uprostřed ponecháme otvor dost velký na to, abychom protáhli hlavu. Pokud chceme pončo obohatit rolákem, nabereme kolem otvoru oka na kulatou jehlici a pleteme např. patentem do výše, jakou si přejeme.
Druhá varianta je pletení napříč - v takovém případě začínáme boční stranou - šířka pleteniny bude v tomhle případě odpovídat tomu, jak chceme mít pončo dlouhé x 2. Pleteme dokud nedosáhneme místa, kde je třeba začít výstřih, tam pleteninu rozdělíme na dvě poloviny a upleteme šířku výstřihu nad každou polovinou zvlášť. Když máme výstřih dostatečně široký, obě půlky spojíme a pokračujeme v pletení až dosáhneme délku, která dosáhne k druhému zápěstí. Výhodou tohoto jednoduchého střihu je, že můžeme obdélníky ozdobit jakýmkoli vzorem se nám líbí. Můžeme na nich uplést copánky, stejně jako nopky, střídat barvy, prostě cokoli. Při obdélníkovém pletení bez ujímání to nebude těžké. Hotové pončo pak můžeme samozřejmě ozdobit na dolním okraji třásněmi. Nevýhodou je, že výsledné pončo je poměrně neforemné. V zimě rozhodně zahřeje, ale i štíhlá postava v něm nabude rozměrů...no prostě méně štíhlých. JEDNODUCHÉ PONČO verze 2 I tohle pončo je pletené jako obdélník, ale s výsledným tvarem zacházíme trochu rafinovaněji. Sešitím stran podle návodu vznikne pončo, které má při pohledu zepředu tvar trojúhelníku. (Protože je obtížně si to představit podle slovního popisu, zkuste si vystřihnout obdélník papíru a složit ho naznačeným způsobem - A na A; B na B jakobyste skládali pončo)
Okolo vzniklého výstřihu ve tvaru "véčka" nabereme oka na kulatou jehlici a upleteme patentem lem výstřihu. Vprostředku výstřihu nad véčkem, vzniklým sešitím, vždy 3 oka spleteme přetažením (dvě oka sejmeme hladce, 1 oko upleteme hladce a obě sejmutá oka přes něj přetáhneme). I v tomhle případě si můžeme pohrát např. s copánkovým vzorem, který bude vypadat zvlášť dobře, když upleteme výrazný copan blízko horního okraje obdélníků, budeme ho pak totiž mít hezky běžící přes přední část ponča. Délka obdélníku je cca 150 cm, jeho šířka okolo 60 cm, pokud má cíp sahat zhruba ke kolenům.
JEDNODUCHÉ PONČO verze 3 Pokud budete plést podle návodu pro verzi 2, bude mít vaše pončo cíp vepředu, ale vzadu bude rovné. Pokud budete chtít pončo s cípem vepředu i vzadu, jednou z možností je upletení dvou stejných obdélníkových pruhů. Na dospělého člověka bude potřeba uplést dva obdélníky o rozměrech zhruba 55 x 75 cm (přesné rozměry, které nám budou vyhovovat si můžeme otestovat například sešpendlením dvou ručníků). Pončo bude vypadat obdobně při pohledu zepředu i zezadu, tj. bude mít cíp jak na přední, tak na zadní straně. Obdélníky mohou mít různé barvy, můžeme je zpestřit copánkovými vzory nebo vsadit na jednoduchý vzor a atraktivní přízi...to už je na nás.Po upletení je vypneme, napaříme a necháme uschnout a poté je sešijeme nebo sháčkujeme následujícím způsobem: I v tomhle případě je vhodné výstřih zpevnit a zmenšit upletením patentového okraje obdobným způsobem, jaký je popsaný u ponča č.2. Pouze v tomto případě je třeba oka splétat u obou véček - toho vepředu, i toho vzadu. Pokud chceme pončo nosit přes bundu nebo kabát, bude nám naopak vyhovovat ponechání výstřihu širšího. V takovém případě doporučuji jej alespoň obháčkovat jednou až dvěma řadami krátkých sloupků, aby se pod váhou ponča nevytahoval.
TROŠKU SLOŽITĚJŠÍ PONČO Je opravdu jen o fous složitější. Na rozdíl od předchozích verzí se plete v celku, na kruhových jehlicích a tvarování je zajištěno postupným přidáváním ok. Tady je popsání obecného střihu o něco složitější, protože počet ok, na které začínáme, bude hodně záviset na tom, jak hodně uzavřené chceme mít pončo u krku. Nahodíme tedy na kruhovou jehlici nebo na 4 krátké jehlice takový počet ok, který odpovídá šířce budoucího výstřihu (když se netrefíme, raději nahoďme víc, protože můžeme vždy naplést patent nebo roláček, tak jako na fotce od Flipy). Oka spojíme do kruhu a označíme si místo spojení a pak oko, které je přesně v polovině celkového počtu ok (tedy proti místu spoje). Na těchto dvou místech budeme v každé druhé řadě rozplétat 1 oko na 3 (hladce,obrace,hladce). Toto pak opakujeme tak dlouho, až dosáhneme potřebné šířky a délky ponča. Další varianty:
Pončo právě tohoto typu najdete v místní Galerii, upletla ho návštěvnice Flipa:
Dalších několik obrázků je hlavně pro inspiraci, jsou to krásná díla návštěvnic diskuzního fóra Pletení na www.zena-in.cz. Díky moc Maky, Anazuz a Svetluszce za svolení obrázky použít!
|