Home
Nahoru

 

Protahovaná šála

Na výrobu jednoduchá a přitom velmi efektní technikou zhotovený šál vznikne protahováním silnější příze oky háčkované mřížky.

Základní mřížku háčkujeme z bavlněné příze (já jsem použila Catanii od Schachenmayera, která se objevuje i v našich galanteriích, ale dá se použít stejně dobře kterákoli jiná bavlna). Mřížkový vzor je velice prostý – uháčkujeme základní řetízek, tak dlouhý, jak široký šál chceme mít. Do pátého řetízkového oka od konce uháčkujeme jeden dlouhý sloupek, dále uháčkujeme jedno řetízkové oko, jedno řetízkové oko základního řetízku vynecháme, do dalšího uháčkujeme dlouhý sloupek atd. až na konec řady.

V dalších řadách pak háčkujeme vždy dlouhý sloupek do dlouhého sloupku, jedno řetízkové oko, dlouhý sloupek do dlouhého sloupku atd. tak dlouho, jak to vydržíme (a hlavně jak dlouhý chceme šál mít).

Když máme mřížku hotovou, začneme protahovat. Z příze, kterou budeme protahovat si ustříhneme kusy v celkové délce: délka šálu + 2x25 cm. Přízi protahujeme mřížkou po délce tak, aby na každé straně zůstalo viset těch zhruba 25 cm jako třásně. Aby se příze nevytahovala, na konci mřížky uděláme na obou stranách z příze uzlík, jdoucí přes mřížku. Já jsem použila pro protahování přízi Elian Spectrum, lze ale použít jakoukoli dostatečně silnou přízi. Pro snazší údržbu je vhodné, aby bylo složení příze, použité na mřížku a na protahování podobné (lepší tedy je např. nekombinovat přírodní vlákno a 100% viskózu).