Home
Nahoru

 

Prstové rukavice na 5 jehlicích

Pletení na krátkých jehlicích je jednodušší, než se zdá. Přesto ale vyžaduje už určitou zručnost a jistotu, takže je lepší se do rukavic pouštět až poté, co jsme si jistí při pletení "klasicky" na dvou jehlicích.

Touto metodou jsou pleteny např. tyto "keltské rukavice"

Základní návod na klasické prstové rukavice:

Tento návod předpokládá použití jehlic tloušťky 3 - 3,5 a průměrnou velikost ženské ruky. Pro pletení pánských rukavic buď zvolíme vyšší počet ok (rozměříme si podle zkušebního vzorku) anebo silnější přízi.

Nahodíme 48 ok a rozdělíme je rovnoměrně na 4 krátké jehlice, pátou jehlicí oplétáme.

Nejprve upleteme patentem nebo jiným zvoleným vzorem manžetu rukavice v takové výšce, jaká se nám líbí.

Poté přejdeme do vzoru, kterým chceme plést „tělo“ rukavice, např. lícový žerzej a pleteme dále 6 řad.

Poté začneme vytvářet klínek pro palec: na 3. jehlici si označíme 3. a 4. oko. V každé 3. řadě před nimi a za nimi přidáme 1 oko (nabereme anglicky nitku mezi oky). Toto zopakujeme celkem 6x , vzniklo nám tudíž 12 nových ok. Tato oka, včetně těch dvou označených středových, čili celkem 14 ok, přesuneme na zavírací špendlíky. Je to základ na budoucí palec.

Nyni nahodíme místo těch „přemístěných“ ok dalších 6 ok a pleteme dál dokola „tělo“ rukavice. Jeho výška záleží na rozměrech naší dlaně, prostě pleteme tak dlouho, až se dostaneme do výšky, kde začínají prsty.

Nejprve oddělíme pro malíček 5 ok z dlaňové a 5 ok z hřbetní části rukavice a přemístíme je na zavírací špendlík.

Upleteme další 4 řady nad zbytkem ok (malíček totiž začíná o fous níž než ostatní prsty) a zbylá oka rozdělíme na zavírací špendlíky (6 ok z dlaňové a 6 ok z hřbetní části pro ukazováček, 5+5 pro každý z ostatních prstů – plus mínus, záleží na tom, na kolik ok jsme rukavici začínali).

 Nyní se vrátíme k prstům, začneme palcem: oka ze špendlíku přesuneme opět na krátké jehlice, nabereme k nim ještě 2 oka z již upleteného těla rukavice a pleteme tak dlouho, jak dlouhý potřebujeme palec mít. Když dosáhneme kýžené délky, dvě a dvě oka spleteme, ustříhneme přízi s asi 5 cm cancourkem, ten protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a máme palec. Zbylou přízi protáhneme na rub a začistíme.

 Malíček: Oka ze špendlíku přemístíme na krátké jehlice, nahodíme k nim ještě další 2 oka v místech, kde se bude malíček stýkat s prsteníčkem a dál pokračujeme jako u palce

 Ostatní prsty: Postupujeme zcela stejně, vždy k okám, které jsme přesunuli ze zavíracích špendlíků nabereme ještě dvě oka ze základny sousedního prstu – tj. u prsteníčku nabíráme oka od malíčku, u prostředníčku zase ze strany prsteníčku atd.

Druhou rukavici - pleteme úplně stejně s jedinou výjimkou: klínek pro palec začneme vyplétat po stranách 9. a 10. oka na druhé jehlici (případně prostě po stranách 3. a 4. oka od konce na druhé jehlici.