Home

 

 

Stránka je výstavbě, ráda bych ji naplnila maximem informací během letních měsíců. Zatím, prosím, mějte trpělivost!

Cílem této sekce je poskytování informací o pletacích přízích, pomůckách a výrobcích pro pletení a háčkování a publikacích, které jsou k dispozici na našem trhu.

Jelikož jsou moje stránky nekomerční, nebudou recenze nijak ovlivněné vazbami na výrobce nebo vydavatele, mým cílem je maximální objektivita. Jde mi především o zprostředkování osobních zkušeností a o rady a tipy, které vám mohou pomoci při rozhodování, jestli je daný výrobek vhodný pro váš projekt.

Velmi uvítám, pokud se i vy podělíte o své zkušenosti a názory, protože nakonec každý z nás má trochu jiné nároky a představy, takže čím víc jich shromáždíme, tím přesnější obrázek si budou moci další návštěvníci udělat. Pokud se chcete podělit s ostatními o zkušenosti s přízemi, napište mi na mail verlit@centrum.cz

PLETACÍ PŘÍZE

POMŮCKY A NÁSTROJE PRO PLETENÍ A HÁČKOVÁNÍ

PUBLIKACE

 

PLETACÍ PŘÍZE

Batole, Batole Color
Edita Glamour
Elian Alpaca
Elian Andrea
Elian Beata
Elian Creativ
Elian Elegance  
Elian Elis
Elian Exklusiv
Elian Izabel
Elian Kavkaz
Elian Klasik
Elian Lady
Elian Lily
Elian Mimi, Elian Mimi plus
Elian Multicolor
Elian Nelly
Elian Nicky, Elian Nicky plus
Elian Pamir
Elian Royal
Elian Sally
Elian Sissy
Elian Sport
Elian Taurus
Exclusive
Fantazie  
Chicago  
K&K JEANS
Kateřina
Katja
Lada luxus
Lada Multicolor
Micro
Samanta
Silk
Simplicity
Unipo
Valašská horalka
Yetti

Edita Glamour

Složení: 55% bavlna, 45% viskóza
Návin: 100g/250 m
Výrobce: TOPTEX

recenzi zaslala návštěvnice Jana

Už snad deset let pletu občas z příze Edita Glamour (sakryš, doufám, že se vůbec už tak dlouho vyrábí, mě to každopádně připadá, že ji znám sto let) a mám s ní perfektní zkušenosti. Díky přidanému vláknu drží dobře tvar, při pletení nechlupatí, což některé bavlněné příze rády, po vyprání "netvrdne" ani když se nepoužije aviváž. Vůbec se s úpletem nemažu, suším ho i pověšený, peru v pračce. Připadá mi, že kromě tradičních lyžařských svetrů (to by asi vážně nevypadalo moc fajn) se dá použít na krajkové i strukturové vzory, barevné intarzie nebo copánky. Barvy mě zatím nikdy nezradily, pletla jsem i černo-bílý úplet a nepouštěly a nešisovaly. Doufám, že nikdo nemá špatnou zkušenost, protože to by mne vážně mrzelo.
__________________________________________
Elian Alpaca

Složení: 80% akryl, 20% alpaca
Návin: 50g/63 m
Výrobce: VSV

Zajímavá efektní příze, na akrylovém základu jsou přiskané vlněné “puflíky”. Vzniká tak výrazně nestejnoměrná tloušťka příze, takže je potřeba chvíli experimentovat, abychom dosáhli optimálního úpletu. Když použijeme příliš silné jehlice, bude úplet nepěkně vytahaný. Alpakové úseky budou z pleteniny v každém případě vystupovat. Je potřeba počítat s tím, že alpaková vlákna, která nejsou pevně skaná, se budou poněkud uvolňovat, tedy lidově řečeno “chlupatit”. Po vyprání mohou být naopak poněkud spláclá a budou potřebovat načechrání. Přes tyhle nevýhody jde o pěknou přízi v typu, který na našem trhu jinak není. Osobně bych ji doporučila spíš na šály než na celé svetry, ale to je více o osobní preferenci než o objektivním hodnocení ___________________________________________
Elian Klasik

Složení: 100% akryl
Návin: 50 g/125 m
Výrobce: VSV

Jedna z nejpopulárnějších přízí u nás, vyjímečná i počtem barevných odstínů, které jsou k dispozici (i když maličko si přece jen rýpnu, když už je odstínů tolik, bylo by skvělé, kdyby byly ještě o něco lépe barevně sladěné. I v téhle škále není vždy lehké dát dohromady, řekněme, čtyři nebo více vzájemně ladících odstínů, pokud nesáhneme po primárních barvách).Úplet je barevně i tvarově stálý i při praní v pračce, což ocení hlavně maminky a velmi pěkně na něm dopadají sportovní copánkové vzory. Jak píše návštěvnice Hana: “Pleteniny z této příze peru normálně v automatce, maximálně na 40 stupňů, ždímám je a pak je obyčejně přehodím přes šňůru a je to. Příze rychle schne, nevytahuje se, neplstnatí, netrhá se. Kolikrát jsem svetry vypárala a přízi použila na další pleteniny. Pořád drží, i když ji už třeba potřetí přeplétám na něco jiného. Tuto přízi mohu všem vřele doporučit.”

__________________________________________________
Fantazie

Složení: 70% akryl, 23% bavlna, 7% efektní příze
Návin: 100 g/280 m
Výrobce: SDS

Velmi populární příze, vyráběná v desítkách variant. Skutečně variant, nelze říct pouze "odstínů", protože jednotlivé Fantazie se od sebe často poměrně výrazně liší. Mají proměnlivý počet vláken (obvykle někde mezi 3-5) a různé tloušťce, případně úpravě a i když výrobce uvádí vždy stejný návin, jejich tloušťka může být při vzájemném porovnání dost odlišná. Úplety vypadají výborně, vzhledem k efektnímu vzhledu je dobré držet se poměrně jednoduchých vzorů, složitější stejně ve struktuře pleteniny zaniknou. Odstíny, které jsem použila, byly barevně stabilní, po vyprání se maličko vytáhly, ale to bylo dané hlavně váhou pleteniny a nebyl to žádný velký problém. Příze ale rozhodně není vhodná pro ty, kdo nemají rádi více vláken, protože se obtížněji nabírají při pletení. Fantazie nejen že má vláken požehnaně (některé typy až 6 najednou), ale jsou také o nestejné tloušťce. Pokud vám tedy tyhle typy přízí vadí, potom Fantazie není to pravé.

__________________________________________________
Chicago

Složení: 84% akryl, 16% polyamid
Návin: 100 g/330 m
Výrobce: SDS

Zajímavá kroucená příze s nestejnoměrnou tloušťkou, vyráběná ve 14 pěkně sladěných barevných odstínech. Hodí se na letní úplety, vzhledem ke svému vzhledu není vhodná pro složitější vzory, které se v ní zcela ztratí. Při pletení lícovým žerzejem vytváří příze sama pěkný reliéfní efekt. V nejtenčích úsecích je vlákno opravdu tenoučké, takže je třeba počítat s tím, že úplet bude hodně vzdušný (což není nevýhoda). Připadá mi, že nejvhodnější je pro poměrně volné, jednoduché, "plandavé" letní úplety.

___________________________________________________

POMŮCKY A NÁSTROJE PRO PLETENÍ A HÁČKOVÁNÍ

Připravuje se

PUBLIKACE

Háčkování (Betty Barndenová, vydal Slovart 2006)

Technicky i obsahově povedená publikace. Papír i tisk jsou kvalitní, fotografie a nákresy skutečně názorné. Praktická je tlustá kroužková vazba, která umožňuje snadné rozevření knihy, pokud chceme pracovat a zároveň "viset očima" na návodu. Žádný boj se zavírající se knihou, žádné složité zakládání.
Úvodní rejstřík, vytvořený z fotografií, je nesmírně šikovný, když hledáme některý ze vzorů a slovní popisy jsou doplněné grafickým znázorněním, takže si každý může vybrat, co mu lépe vyhovuje. Více než 200 vzorů je slušná zásoba a úvodní návody "jak na to" jsou přehledné a srozumitelné. Pokud s háčkováním začínáte i pokud už máte zkušenosti a hledáte jen inspiraci, tahle investice se vyplatí.

Pletení (Maria Perry Jonesová, vydal Slovart 2006)

Provedení obdobné jako u knihy Háčkování, takže slova chvály, týkající se kvality tisku, vazby atd. platí i pro tuto publikaci. Možná je to tím, že jsem zkušenější pletařka než háčkovařka (nebo jak se těm, kdo háčkují, vlastně říká :-), ale vzory v téhle knize mi připadají poněkud méně nápadité. Pokud si kupujete pletací časopisy, pravděpodobně 90% vzorů už stejně znáte.
Úvodní instrukce jsou však opět velmi pěkně rozkreslené, takže začínajícím pletařkám a pletařům knížku rozhodně doporučuji. No a my ostatní nejspíš stejně neodoláme :-)

Jak uplést rukavice s norským vzorem (Carol E. Nobleová, vydal BB Art 2004)

Ve většině obchodů již rozebraná, ale možná na tuhle šikovnou knížku ještě někde narazíte. Je určena spíše pro zkušenější pletařky, které ocení originální vzory a nebude jim vadit jejich relativní náročnost. Vlastnímu způsobu pletení rukavic se kniha věnuje poměrně stručně, i když se podle návodu postupovat dá. Trochu nevýhodou je pro mě fakt, že drtivá většina rukavic se plete podle návodu, který nepočítá s klínkem pro palec. Pokud máte širší ruku (jako já), nemusí vám potom být rukavice tak pohodlné, jak jste zvyklé. Vzory jsou nicméně zajímavé, takže pokud se vám tento typ pletení líbí, jděte do toho. (Titulek mluví o "norských" vzorech, drtivá většina vzorů ale pochází ze shetlandských ostrovů).

Barvení pomocí rostlin (Věra Bidlová, vydalo nakl. Grada, 2005)

Velice pěkná publikace, nepostradatelná pro všechny, kdo rádi experimentují se starými řemesly a rádi by vyzkoušeli barvení přízí nebo látek s pomocí přírodních materiálů. Knížečka je tenká, ale obsahuje všechno potřebné - základní instrukce, jak postupovat i obsáhlý rejstřík jednotlivých rostlin s návody, v jakém poměru a případně s jakými mořidly je louhovat, aby bylo dosaženo požadovaného efektu. Pro obzvlášť silné nátury je tu potom kapitola, zabývající se barvícími postupy, využívající moči jako mořidla. Pokud byste chtěli zjistit, proč byli za středověku barvíři tak nepopulární jako sousedé, máte šanci :-)