Home
Nahoru

 

ROLÁKO - ŠÁLA

Návštěvnice Gabča, jejíž výrobky už znáte z Galerie i z Návodů (jako třeba rukavice-kousáče) tentokrát přichází s geniálním řešením pro sychravé podzimní a zimní dny:

Je to v podstatě rolák s kusem "svetru" , aby netáhlo na krk, výstřih a pěkně to hřálo na průdušky :o) Pro děti vhodné, protože si to oblíknou samy přes hlavu a odpadá uvazování šály!

 

Vhodné pro dospělé...

I pro děti (a všechny jejich kamarády)

Fantazii se meze nekladou...

Návod:

Potřebujeme: Vlnu, 2 jehlice klasické, kulatá jehlice dlouhá 40 cm nebo méně (pokud nemáme, poslouží běžná sada 5 krátkých jehlic)
 

Začneme na kulatých jehlicích (ideální je na 40cm dlouhých) nebo na 5 jehlicích krátkých na celkový počet ok cca 140 při jehlicích vel 3,5 a odpovídající vlně (ja pouzila Kláru). Pleteme bud jedno hladce a jedno obrace - nebo dvě hladce, dvě obrace - nebo můžeme uplést uprostřed třeba "copan" jako na ozdobu - fantazii se meze nekladou :o)

Pleteme celý kus roláku jako "tubus", tak dlouhý, jak se nám líbí. Když máme rolák hotový, začíná akce "nabírání náramenice". Rozpočítáme oka roláku a označíme si polovinu (v našem případě 1. a 70. oko). Nyní budeme naplétat náramenní část - nejdřív k přední, potom k zadní polovině roláku.

Začneme na jedné straně (tedy např. u oka 1): přidáme 15 ok, které přesuneme na krátké jehlice (zbytek roláku zatím čeká na kulaté jehlici) a upleteme 5 řad. Pak pokračujeme v pletení náramenice, ale postupně ji připlétáme k roláku - např. v každé liché řadě 1 nebo 2 oka, případně na střídačku. Upleteme asi 15 řad a pak stejný postup zopakujeme na druhé straně (tedy u oka 70). Opět přidáme 15 ok, přesuneme na krátké jehlice atd., až se dostaneme do stejné výšky náramenice, jako na opačné straně.

Teď už zbývá jen doplést přední část roláko-šály do požadované délky. Dál už tedy pleteme nad všemi oky - 15 přidanými oky levé náramenice, zbývajícími oky roláku, které jsme ještě nepřipletli k náramenicích a 15 oky pravé náramenice. Pleteme tak dlouho, jak chceme mít dlouhý "svetr", aby hřál pěkně na průdušky :-) Zbytek roláku (zadní část) zatím stále odpočívá na jehlici.
Když máme požadovanou délku, všechna oka uzavřeme - a můžeme se vrátit k zadní části. Tady už je to jednoduché, jelikož nepotřebujeme na zadním dílu vytvářet "výstřih", nabereme prostě 15 ok z levé náramenice, všechna oka roláku a 15 ok z pravé náramenice a opět pleteme do požadované délky, kdy všechna oka uzavřeme.

V podstatě se plete celá "roláko-šála" v kuse, nemusíme nic sešívat ani upravovat. V této velikosti (140 ok) přetáhne pružný rolák přes hlavu dospělý i dítě. Pokud byste chtěli uplést rolák výrazně užší, bylo by lepší použít 5 krátkých jehlic, namísto kruhové, protože 40 cm dlouhá kruhová jehlice by byla příliš dlouhá a oka by nešla snadno spojit do kruhu.

Nejlepší vzor je asi 2 hl. a 2 obr., rolák je pružnější a víc hřeje.

 Gabča