|
Vzory pro začátečníky Snad nejčastější stesk začátečníků bývá "ono to stejně nevypadá hezky". Oka nejsou pravidelná a na výsledném výrobku je to vidět a ono je to těžké pokračovat v pletení s pocitem, že bude trvat roky, než to "dostanu do ruky" a bude to k něčemu vypadat. Nejčastější příčinou rozčarování přitom bývá nevhodná volba "začátečnického" vzoru. Nejčastěji se totiž stává, že jako úvodní vzor padne volba na tzv. lícový žerzej, neboli "líc hladce, rub obrace". Vždyť co může být snazšího, ne? OMYL! Lícový žerzej je jedním z úplně nejtěžších vzorů, který nás spolehlivě zdeptá a odradí. Jistě, technika JE jednoduchá, jenomže na velké ploše "hladce" je znát každičká nepřesnost, každé nerovnoměrně utažené oko, no prostě úplně všechno. Naproti tomu existuje řada zdánlivě "těžkých" vzorů, ve kterých se každá nepravidelnost ztratí a výsledek předčí naše očekávání. Tak jen s chutí do toho. Nejlepší na procvičení je začít šálami. Vždycky se hodí, poměrně rychle přibývají, nedeptají nás širokými plochami jako svetry, délku si přizpůsobíte podle toho, jak dlouho vás to bude bavit a ještě navíc jsou dneska nesmírně moderní! Tip na začátek: Jestli si opravdu netroufáte začínat nějakým vzorem, existuje ještě jedna snadná pomoc proti nepravidelnostem v pletenině - pořiďte si některou efektní přízi s proměnlivou tloušťkou. Na šály se např. krásně hodí Alpaca od firmy Elian. Je krásná, příjemná na nošení (20 procent alpaky je znát!) a její kombinovaná textura a proměnlivá tloušťka vytvoří sama o sobě vzor, ve kterém se každá nepravidelnost zcela spolehlivě ztratí. Pokud ale máte přece jen náladu na experimentování, jdeme na to! VZORY PRO ZAČÁTEČNÍKY (obrázky doplním co nejdříve) Perličkový vzor Nekroutí se, drží skvěle tvar, pletenina je "načechraná" a hřejivá. Na jednoduchou zimní šálu je prostě jako dělaný. Navíc je oboustranný a jednodušší už být nemůže. Pokud použijete pro jeho pletení buklé přízi, efekt se ještě posílí. 1 oko hladce, 1 oko obrace; v rubové řadě pleteme oka opačně, než jak se jeví. Výsledná pletenina má zrnitý efekt. Krásně vypadají výrobky z multibarevné příze, ale i jednobarevná pletenina je přitažlivá. Variantou tohoto vzoru je čtverečkový vzor . Princip je stejný, ale tentokrát střídáme 2 oka hladce a 2 oka obrace, v rubové řadě pleteme oka tak, jak se jeví a v následující řadě vzor prohodíme, nad oky hladce pleteme obrace a naopak.
prázdný čtvereček: oko pletené v lícové řadě hladce, v rubové obrace 0 oko pletené v lícové řadě obrace, v rubové hladce
Falešný patent Cítíte se opravdu dobrodružně? Tak přidáme k prostému hladce a obrace ještě vpíchnutí o řadu níž :-) Vzor je krásně hluboký, žebrovaný, báječně se hodí např. na sportovní šálu a je oboustranný. Je jen potřeba počítat s tím, že je na něj trochu větší spotřeba materiálu. Pleteme nad sudým počtem ok. Na začátku a na konci řady doplníme krajová oka. 1. řada (rub):
hladce Tuto řadu stále opakujeme (na líci i na rubu) Že to nebylo tak těžké?
Skorovlnovky I tenhle vzor je tvořen pouze střídáním ok hladce a obrace, díky jejich nestejnoměrné šířce tvoří zdánlivé vlnovky. Výhodou vzoru je pnutí mezi oky hladce a obrace, které pomůže vyrovnat případné nepravidelnosti při pletení.
prázdný čtvereček: oko pletené v lícové řadě hladce, v rubové obrace 0 oko pletené v lícové řadě obrace, v rubové hladce
|