Home
Nahoru

 

Modulové pletení

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: modular knitting, Horst Schulz, Kaffe Fassett

Při použití této techniky skládáme výsledný výrobek z malých částí, pletených jednotlivě. Modulové pletení zpopularizoval Horst Schulz (u nás vyšla např. jeho kniha Nové pletení). Známé jsou také neuvěřitelně barevné vzory, jejichž autorem je Kaffe Fassett - nejsou sice primárně určené pro modulární pletení, ale skvěle se k němu hodí.

 Technika umožňuje snadno vytvořit výrobky, hýřící desítkami barev, vyžaduje však větší trpělivost než ostatní metody.

Princip je velmi prostý - tohle prostě MUSEL vymyslet chlap! My se taková léta moříme s přehazováním klubíček a on na to takhle :-) Splétání jednotlivých motivků ale přece jenom trochu zdržuje, takže práce postupuje o fous pomaleji než pokud pleteme "vcelku". Za tu námahu to však stojí, žádná jiná z metod vám nepomůže vytvořit TAK pestré vzory, jako tahle.

Mějte na paměti:

Vzory, pletené touto technikou, vypadají nejlépe, když jsou pletené z tenkých přízí. U silné příze jsou jednotlivé "moduly" příliš velké a hřmotné a celkový efekt není tak pěkný. Technika se skvěle hodí ke zužitkování zbytků různých přízí. Střádejte si přebytečná klubíčka spolu ladících barev a brzy budete mít dostatečnou zásobu, abyste vytvořili krásný, barevný originál.

Při použití této techniky se obtížně tvoří oblé výstřihy, lepší je volit výstřih do "véčka" případně jiného geometrického tvaru.

Takhle na to:

1. Splétání motivků k sobě

Klíčem k úspěchu jsou správně pletená krajová oka. Protože se moduly k sobě splétají právě za tato oka, je nutné, aby byla pletená nejvhodnějším způsobem: první oko na začátku řady sejmeme hladce, poslední oko na konci řady upleteme obrace.

Moduly k sobě můžeme splétat hladce nebo obrace.

Při "hladkém splétání" poslední oko v řadě sejmeme. Vpíchneme jehlicí do krajového oka sousedního motivu, nabereme přízi a protáhneme ji. Přes takto vytvořené oko pak přetáheme sejmuté oko.Práci obrátíme a pokračujeme rubovou řadou zpět. Jelikož naše krajové oka sahají vždy přes dvě řady, splétáme vždy pouze v lícové řadě.

Při splétání obrace postupujeme podobně, ale vpichujeme "zezadu dopředu" namísto zepředu dozadu.

Pokud by nás splétání vůbec nebavilo, můžeme prostě plést jednotlivé motivy nebo jejich pruhy a na konec je k sobě sešít.

2. Nahazování nových ok

Pro tuto techniku často budete potřebovat nahodit větší počet ok. Použijte metodu rozplétání: vpíchneme do existujícího oka, nabereme a protáhneme přízi jako při pletení hladce. Oko však nespustíme z jehlice, namísto toho na ni navlékneme i to nově vytvořené. Takto můžeme postupovat libovolně dlouho a vznikne nám řada nových ok, nad kterými budeme pokračovat v pletení dalšího motivku.

3. Tvary motivů

V podstatě mohou být jakékoli. Můžeme spojovat čtverečky, obdélníčky či motivy pletené do kruhu. Já mám nejoblíbenější tři druhy tvarů, které jsou zároveň jednoduché a přitom efektní.

a) čtverečky (z mě neznámých důvodů jim v českém překladu knihy Nové pletení říkají "chňapky. Já bych si nima nic nechňapala, ale zkusit to můžete :-)

Začínáme na lichý počet ok. Nahoďte dvojnásobný počet ok, než odpovídá šířce čverečku, který chcete vyrobit - počet ok musí být lichý. (Např. pokud máte 20 ok = 10 cm a chcete čvereček o straně 10 cm, nahoďte 41 ok). Čtvercový tvar budeme vytvářet tak v každé liché řadě uprostřed spleteme prostřední 3 oka.

1. a každá další lichá řada: Označíme si středové oko, poté pleteme až k oku, které je PŘED tímto středovým okem. Sejmeme toto oko + oko následující (středové). Další oko upleteme a obě sejmutá oka přes ně přetáhneme.

2. a každá další sudá řada: Pleteme celou řadu bez splétání.

Můžeme plést jak hladce, tak obrace, hezký efekt vytváří střídání hladkých proužků a plasticky vystupujících proužků, pletených obrace. Střídání barev je jen na nás a naší fantazii.

V poslední řadě, kdy nám zbývají na jehlici pouze tři oka je spleteme do jednoho oka. Nyní buď můžeme přízi ustřihnout, protáhnout ji posledním okem a vznikne nám tak izolovaný čtvereček nebo můžeme pokračovat dalším motivkem a ušetřit si tak na konci sešívání.

V takovém případě necháme poslední oko na jehlici a k němu nabereme z hrany právě vytvořeného čtverečku tolik ok, kolik odpovídalo polovině ok, na které jsme začínali. Druhou polovinu ok nahodíme na jehlici rozpletením (viz úvod této sekce) a pokračujeme zcela stejným způsobem v pletení dalšího motivu.

první motivek

motivy, spletené k sobě

 

b) úzké kosočtverce

Jeden z nejsnadnějších motivů. Začneme nahozením dvou ok, v další řadě rozpleteme každé z těchto ok anglicky na dvě oka - na jehlici jsou čtyři oka. Podle toho, zda chceme kosočtverec delší a štíhlejší nebo spíš širší a kratší, dále rozplétáme oka v každé druhé řadě (štíhlý tvar) nebo v každé řadě (široký tvar).

Při rozplétání nyní vždy nejprve upleteme krajové oko a teprve druhé oko v řadě rozpleteme na dvě. Obdobně na konci práce rozplétáme předposlední oko a poslední oko upleteme jako krajové. Takto pokračujeme, dokud nedosáhneme takové šířky kosočtverce, jakou jsme chtěli. Poté začínáme oka opět ujímat (spleteme druhé a třetí, resp. předposlední a před-předposlední oka v řadě). Když nám zbydou na jehlici poslední dvě oka, začneme opět rozplétat, stejně jako na začátku.

Tímto způsobem upleteme pruh tak dlouhý, jak dlouhý má být náš výsledný výrobek.

Poté nahodíme tolik ok, kolik odpovídá počtu ok v nejširší části motivu a začneme v každé řadě na kraji po jednom oku ubírat a zároveň tento nový pruh připlétáme k tomu prvnímu...

c) šestiúhelníky

Jsou oblíbené především díky jejich tvaru, který při použití vhodné kombinace přízí vytváří prostorový dojem. Jejich pletení je velmi podobné pletení čtverečků, pouze na krajích přidáváme oka, která přes ujímání uprostřed tvaru drží stále stejnou šířku pleteného motivu.

Postupovat tedy budeme tak, že v každé liché řadě uprostřed tři oka spleteme a zároveň v každé sudé řadě druhé oko a předposlední oko rozpleteme na 2 oka (krajová oka budou řadu zahajovat a uzavírat). Pletenina tak zůstane stejně široká a vytvoří postupně hluboké "véčko".

Poté, co upleteme "véčkový" tvar, nabereme oka z pravé šikmé stěny tohoto véčka a pokračujeme nad nimi v pletení rovně, přičemž na levém okraji tento nový obdélník připlétáme k levé straně véčka.

Pokud budou barvy rozložené tak, že vpravo bude barva nejtmavší, vlevo o něco světlejší a "záklopka" nejsvětlejší získá tvar prostorový vzhled.Můžete ale s rozložením barev experimentovat, abyste dosáhli nejzajímavějšího výsledku. Originálně např. vypadá, pokud jednou za čas v pletenině upleteme "záklopku" ze zcela jiné, barevně kontrastní barvy. Poruší se naprostá pravidelnost a vznikne vizuálně efektní detail.

nepoužila jsem doporučené prostřídání tmavších a světlejších barev a přesto vzor působí "prostorově"

 

Modulární pletení se dá také použít jako základ pro abstraktní fantazijní vzory. Pokud přestanete plánovat stejnoměrné motivy a začnete prostě plést a přidávat na různé strany různé počty ok, můžete vytvářet vlastní kompozice, ať už bude výsledkem šála, polštář nebo třeba i celý svetr.

 

Hit Counter