Pestrobarevné vzory

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: multicolor knitting

Střídání více barev na jedné pletenině lze dosáhnout několika různými způsoby. Každý zná složité norské vzory, při jejichž tvorbě táhnete přízi na rubové straně práce a motají se vám dohromady pestrá klubíčka. Velice efektního střídání barev však můžete dosáhnout i podstatně jednodušším způsobem, který rázem zpřístupní kouzlo pestrobarevných vzorů i naprostým začátečníkům.

Možných technik je několik, stačí zvolit tu, která se vám nejvíc líbí nebo je pro vás nejsnazší.

Mějte na paměti:

Patentový vzor

Celý výrobek pletemepatentovýmvzoremtj. střídáme jedno oko hladce a jedno oko obrace. Výsledný výrobek není "rýhovaný", je ale silnější a pevnější než při běžném pletení. Hodí se na tlusté zimní svetry, šály apod. Lze vyplétat i větší barevné plochy, hodí se pro geometrické, květinové i fantazijní vzory.

Snímaná oka

Při použití této techniky je barevný vzor tvořen pouze snímanými oky. Úplet je velmi pevný, hodí se proto především pro geometrické vzory. Nehodí se pro pletení více než 3 ok stejnou barvou vedle sebe.

Modulové pletení

Při použití této techniky skládáme výsledný výrobek z malých částí, pletených jednotlivě. Modulové pletení zpopularizovali Kaffe Fassett a Horst Schulz (u nás vyšla např. jeho kniha Nové pletení). Technika umožňuje snadno vytvořit výrobky, hýřící desítkami barev, vyžaduje však větší trpělivost než ostatní metody.

Vpichování o pár řad níž

Tahle metoda se výborně hodí pro zužitkování nevelkých zbytků pestrých přízí. Jde vlastně o pletenípruzích, efekt barevného prolínání vzniká vpichováním o několik řad níže, kterým dojde k „přerušeníbarevného pruhu. Vznikají tak hezkébublinové“, částečně plastické, efekty.

Holografické pletení

Tahle mimořádně rafinovaná metoda, nazývaná někdy také magické pletení, umožňuje vytvořit dvoubarevný vzor, který se mění podle úhlu pohledu z úzkých proužků na obrazec. Vyžaduje přitom pouze znalost pletení hladce a obrace. Hodí se především pro plošné vzory, tenké linie jsou obtížně viditelné.

Entrelac

Další metodou, která vytváří efekt střídání barev na pletenině je entrelac - kosočtverečné pletení. Vzor je tvořen, jak z názvu vyplývá, střídajícími se kosočtverci ve dvou nebo více barvách. Kosočtverce se vytváří přímo při pletení, vzor není nijak sešívaný!

Klasické norské pletení

Pletení klasickou norskou metodou s sebou nese nutnost přetahování příze nepoužité barvy na rubu pleteniny. Ze všech metod pletení barevných vzorů je nejnáročnější, ale pokud je zvládnete, odměnou vám bude prakticky neomezená možnost vyplétání fantazijních nebo geometrických vzorů.

Samovzorovací příze

To je rozhodně ten úplně nejsnazší způsob, jak vytvořit barevný vzorbez námahy a bez znalosti jakékoli techniky. Samovzorovací příze jsou určené především pro pletení ponožek, ale existují i silnější varianty, které je možné použít na svetry a podobně (u nás jsou zatím k dostání pouze ty ponožkové)

Oboustranné barevné pletení

Použitím této metody vzniká silný úplet s inverzně barevným vzorem na obou stranách.

 

Nahoru

počítadlo

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz