Home
Nahoru

 

KLASICKÉ NORSKÉ PLETENÍ

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: intarsia knitting

Postatou této metody je práce s dvěma nebo více barvami v jedné řadě, lze ji použít i pro vyplétání větších barevných ploch. Hodí se proto např. pro dětské svetříky, na kterých chceme vyplétat zvířátka, postavičky apod. Přízi, se kterou právě nepracujeme, táhneme na rubu pleteniny a v pravidelných intervalech ji přichycujeme, aby netvořila dlouhé plandající nebo naopak stahující úseky.

Mějte na paměti:

Pokud chceme vyplétat skutečně velké vzory nebo střídat hodně barev v jediné řadě, je lepší si přízi nastříhat na kratší úseky než pracovat s přehazováních velkých klubíček, která se ráda zamotávají. Navineme kus příze na prsty "do osmičky", scvakneme ji volně kolíčkem na prádlo tak, abychom při jemném zatažení mohli přízi povytahovat a necháme vzniklá miniklubíčka bimbat na rubu.

Největším úskalím této metody je vedení příze, kterou právě nepoužíváme, na rubu pleteniny.

Pokud ji vedeme bez přichycení, brzy zjistíme, že se nám práce příliš stahuje nebo nám na rubu naopak vlají příliš dlouhé úseky příze, do kterých pak při navlékání rukávu strkáme prsty a nadáváme (neptejte se mě, odkud to vím :-).

Řešením je přízi při pletení v pravidelných intervalech (cca po každém třetím oku) "neviditelně přichytit", takže místo smyček máme na rubu hezky spořádané vodorovné řádky. Pokud ji přichycujeme častěji (po každém druhém oku), pletenina bude příliš pevná.

V lícové řadě postupujeme takto:

vpíchneme do oka, přízi, kterou chceme přichytit, přehodíme přes jehlici

a oko pak normálně upleteme s přízí, kterou právě pleteme

a spustíme z jehlice jako obvykle

hotovo. Druhá příze není z líce vidět

 

V rubu je to obdobné:

přízi, kterou chceme připlést, položíme před následující oko

vpíchneme do oka, přízi přehodíme přes jehlici

nabereme přízi, se kterou právě pleteme a oko upleteme obrace

druhá příze zůstane přichycená, ale v líci nebude vidět

Takhle to bude na rubu vypadat

A takhle bude vypadat výsledek, když se všechno povede!!