Home
Nahoru

 

O pár řad níž

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: ?

Tahle metoda se výborně hodí pro zužitkování nevelkých zbytků pestrých přízí. Jde vlastně o pletení v pruzích, efekt barevného prolínání vzniká vpichováním o několik řad níže, kterým dojde k „přerušení“ barevného pruhu. Vznikají tak hezké „bublinové“, částečně plastické, efekty. Jako jedna z mála je tato metoda obzvlášť vhodná pro zužitkování přízí nestejné tloušťky!

Metoda je přitom asi vůbec nejjednodušší ze všech, které můžeme použít pro vytváření vícebarevných vzorů. Nemusíte počítat, nejsou třeba schémata ani nákresy.

Mějte na paměti:

Vyhněte se vpichování o pár řad níž na samém začátku a konci pleteniny, stáhl by se vám okraj a nevypadalo by to hezky. Pokud vám vyjde vzorek tak, že byste na okraji měli vpíchnout níž, raději to prostě neudělejte a nechte větší mezeru ve vzoru, v bočním švu se to stejně ztratí.

Návod:

Upleťte zvolený počet řad jednou barvu (vytvořili jste první barevný pruh). Pak začněte další barvou a ve zvoleném intervalu vpíchněte namísto do následujícího oka předchozí řady do oka o několik řad níž a následující oko (to, do kterého jste nevpíchli) jen spusťte z jehlice, potom pokračujte dál normálně až k dalšímu místu, kde chcete vpíchnout níž.

Pokud metodu použijete stejnoměrně po celé ploše pleteniny, vytvoříte zajímavý mřížkový efekt. Stejně pěkně ale vypadá několik užších barevných proužků v jednobarevné pletenině apod.

Při pravidelném rozmístění po celé pletenině vznikne mřížkovitý efekt : 6ř barva 1 (lícový žerzej - líc hl, rub obr) 2 ř. barva 2 (líc obr, rub hl)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

počítadlo

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz