Home
Nahoru

 

Oboustranný barevný vzor

Tahle technika využívá variace na metodu dutého pletení (i když výsledný úplet NENÍ v tomto případě dutý). Děkuji za její zaslání i vytvoření návodu návštěvnici Meridion!

Mějte na paměti:

Pro úspěch je klíčové zachovat postavení přízí vůči pletenině a uhlídat dvojice ok, které k sobě patří. Úplet je teplý a silný (jsou to vlastně dvě vrstvy pleteniny na sobě), takže se skvěle hodí např. na zimní šály.

Takhle na to:

Úvod: Nabereme požadovaný počet očí tak, že pracujeme s oběma přízemi najednou, jako by to byla jen jedna. Počet očí volíme podle šířky úpletu bez ovlivnění tím, že celou dobu pletení pak budeme pracovat s dvojnásobným počtem.

Základní jednobarevný úplet: Pleteme hladce-obrace tak, že všechna hladká oka pleteme barvou A a všechna obrace barvou B. (V první řadě je roztřídění barevných přízí poněkud obtížné, v další už máme barvy „na střídačku“, takže jen následujeme jejich sekvenci.) Rubové řady pleteme opačně, tedy hladká oka barvou B a obrace barvou A. Poslední oko (oka obou barev) jako obvykle pouze sejmeme a první oko upleteme oběma přízemi najednou. S výjimkou okrajů je podstatné nekřížit nitě. Při pletení hladkých ok musí být nepoužitá nit vzadu, při pletení obrace je nepoužitá nit před pletením. (Já osobně jsem měla na prstě namotané obě příze, stále jako by to byla jedna a při pletení jsem nabrala vždy jen jednu, takže ta druhou si zachovala správnou pozici.) Tímto způsobem vznikne dutý úplet, kdy obě strany vypadají jako pletené hladce, každá jednou barvou. Po několika úvodní řadách lze přejít k vyplétání vzoru.

Vzor: Při rozvrhování vzoru počítejte s počtem ok, která jste v úvodu nabíraly, ne s tím, co máte v současné době na jehlici. Každá dvojice sousedních ok (hladce A + obrace B v lícové řadě a hladce B + obrace A v rubové řadě) tvoří jednotku. Při vyplétání vzoru jednoduše přehodíme barvy, takže vzor je tvořen jednotkou obrace A + hladce B v lícové řadě a obrace B + hladce A v rubové řadě.
Sekvence barev se nemění, pouze se vymění oka pletená hladce a obrace. Aby stejný vzor vznikl pěkně na obou stranách, je nutné jediné: neztratit přehled, která dvě sousední oka tvoří jednotku, a uplést v převráceném barvosledu vždy obě oka „jednotky“. (To, že by se případně dal plést na každé straně jiný vzor, ponechme raději stranou :-) .)

Závěr: V poslední řadě uzavíráme obě různobarevná sousední oka najednou.