|
Snímaná oka (žakárové pletení) Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: slip stich Při použití této techniky je barevný vzor tvořen snímanými oky. Úplet je velmi pevný, hodí se proto především pro geometrické vzory, ve kterých nejsou větší barevné plošky. Mějte na paměti: Přízi je třeba vést poměrně volně, jinak se pletenina stáhne. I tak je potřeba počítat s tím, že bude pevnější než při jednobarevném pletení. Vzor, vytvářený snímanými oky, je vhodný pro geometrické obrazce obvyklé u tzv. norských vzorů. Nehodí se pro vyplétání větších barevných ploch (snímejte max. 3 oka vedle sebe).
Takhle na to: V lícových řadách pleteme hladce, v rubových obrace. Světlou a tmavou přízi střídáme vždy po dvou řadách (na rubu se tvoří vzorek úzkých proužků). Oka, která mají mít na líci jinou barvu než tu, kterou právě pleteme, snímáme v lícových řadách s přízí vzadu, v rubových s přízí vpředu (pokud uděláte chybu, hned si toho všimnete, protože se vám bude na líci táhnout kousek příze, který tam nemá co dělat :-) Nejsnazší práce je s předem nakresleným vzorem na čtverečkovém papíře. Nezapomeňte, že na každý řádek vzoru připadají dva řádky pleteniny - tam a zpátky - jinak byste museli přízi po každé řadě stříhat a navazovat.
Na obrázku je jednoduchý kosočtverečný vzor, který se hodí třeba na sportovní svetr. (při kliknutí na obrázek se vám otevře větší náhled) Na každý řádek vzoru připadají dvě řady pleteniny - tam a zpět (líc a rub). KO = krajové oko Barva A (černá příze) - x lícová řada pleteme hladce, rubová obrace /bez čtverečku lícová řada sejmeme s přízí vzadu, rubová řada sejmeme s přízí vpředu Barva B (červená příze) x lícová řada sejmeme s přízí vzadu, rubová řada sejmeme s přízí vpředu
Chytré pletení |