Home
Nahoru

 

Materiály a nástroje pro předení a barvení

KOLOVRÁTKY
VŘETENA
ČESAČKY
ČESANÉ ROUNO
JINÉ MATERIÁLY NEŽ VLNA
BARVY A MOŘIDLA
WEBOVÉ NÁVODY
KNIHY A JINÉ PUBLIKACE
ZAHRANIČNÍ ON-LINE PRODEJNY

KOLOVRÁTKY

Kolovrátek je nejdražší jednorázovou investicí, kterou většina těch, kdo předení propadli, musí udělat. Pokud máte štěstí, narazíte na funkční a použitelný kolovrátek na půdě nebo v prodejnách s použitým nábytkem a bytovými doplňky. Občas se kolovrátek objeví v prodejnách "selských" předmětů nebo je prodáván jako dekorace.

Nadějnější je sledování internetových aukcí a prodejů. Kontrolovat můžete např. české www.aukro.cz nebo zahraniční www.ebay.com. K ceně je sice třeba připočítat poštovné, ale u zachovalého kolovrátku se to pořád může vyplatit.

Pokud toužíte po kolovrátku novém, sežene jej u nás např. v Dalinu: www.dalin-praha.cz , původní valašský kolovrátek vyrábí pan Zbranka. Ceny kolovrátků se pohybují mezi 2000,- (z druhé ruky) a 10 000 i více (originální, dovozový).

Na fotografie několika starých kolovrátků, které jsem získala v různých obchodech a aukcích se můžete podívat tady.


VŘETENA

Vřeteno je podstatně levnější než kolovrátek a je přenosné, je ovšem také pomalejší. Zahraniční vřetánka seženete ve zmíněném Dalinu, domácí se objevují někdy na různých řemeslných trzích a poutích, ale jejich spolehlivý český zdroj jsem zatím neobjevila. Objednat za slušnou cenu se dají v různých zahraničních on-line obchodech (viz příslušný odkaz). Ceny se pohybují mezi 50,- Kč na trzích a 200,- i více za dovozové krasavice.

Pokud vám tolik nezáleží na kráse, ale přesto si chcete vřetánko vyrobit, podívejte se na návod.


ČESAČKY

Česačka je také poměrně finančně náročný kus vybavení. Je dobré zvážit, zda ji skutečně využijete. Pokud neplánujete zpracovávat surové rouno a předete spíš ze zakoupených česanců, je česačka postradatelná. Hodí  se sice pro smíchání různých česančnů a vytváření barevných efektů, ale podobných výsledků dostanete i jejich mícháním při předení a česačka je pak přece jen zbytečně nákladná hračka. Česačky se u nás seženou opět buď v Dalinu: www.dalin-praha.cz nebo u pana Zbranky. Ceny jsou podobné jako u kolovrátků.


ČESANÉ ROUNO

V poslední době přibývá zdrojů kvalitního česaného, příp. i barveného rouna na našem trhu:

Prodejna chráněné dílny Ignis v Praze
www.dalin-praha.cz - novozélandské přírodní i barvené
www.shop.ddjd.cz - nebarvené, v různých tloušťkách (momentálně je na skladě i úžasně jemné 18 mikronové!)

 
JINÉ MATERIÁLY NEŽ VLNA

Zatím se u nás moc neseženou, ale i to se jistě časem změní. Zatím je třeba se porozhlédnout spíš po zahraničních on-line obchodech (viz odkazy dále)

U Dulinky se dá sehnat len : www.shop.ddjd.cz


BARVY A MOŘIDLA

Pro barvení přírodních materiálů se dají použít jak barvy speciální, tak lze experimentovat i s obyčejnými potravinovými barvivy nebo starou dobrou Duhou (viz sekce Barvení chemické)

Mořidla pro přírodní barvení seženete např. v drogerii ve Zlatnické ul. v Praze (nyní i zásilkový prodej): www.drogeriezlatnicka.cz

Speciální barvy na vlnu nabízí Dalin: www.dalin-praha.cz

V drogeriích se také můžete dívat po už zmíněných potravinářských barvivech (velký výběr opět ve Zlatnické), použít lze také DUHA a vynikajících výsledků na vlně dosáhnete s IBERIÍ.


ZAHRANIČNÍ ON-LINE PRODEJNY

Vyzkoušené zahraniční zásilkové obchody (buď mnou osobně nebo jinými "předením postiženými" fanatičkami :-)

www.fibercrafts.com - barviva, materiály na předení (včetně neobvyklých jako je hedvábí, tencel, yak apod.), nástroje a pomůcky

https://treenwaysilks.com/ - hedvábí přírodní i barvené

http://www.texere.co.uk - anglický obchod, nabízející kromě surových materiálů také nejrůznější typy přízí, určené k barvení!

http://www.yarnbarn-ks.com - velký americký internetový obchod, nabízející barviva, surové materiály i pomůcky k předení, barvení atd.
 

WEBOVÉ NÁVODY

http://www.joyofhandspinning.com/ - přehledná stránka o předení s videonávody různých technik, velmi šikovné!

http://www.interweave.com/spin - řada šikovných tipů pro předení, včetně návodu na domácí výrobu vřetena s využitím starých CDéček

http://www.knitty.com/ISSUEwinter06/features.html#KS - zajímavé články a projekty pro předení (prolistujte i archiv)

http://www.ashford.co.nz/home/home-frameset.htm - kromě nabídky výrobků i některé zajímavé tipy (např. duhové barvení)


KNIHY A JINÉ PUBLIKACE

www.amazon.co.uk a www.amazon.com - největší internetové obchody s knihami, pokud něco vyšlo a je to dosud na trhu, pak to zde jistě najdete! Rychlé a spolehlivé dodávky, poslední dobou má celní úřad ve zvyku uplatňovat na zásilky z amerického Amazonu clo, které vybírá doručující pošta. Obvykle se ale vejde do 100 Kč.

Na trhu je dnes díky obrovskému zájmu o tyto techniky řada nových titulů. Některé ale nejsou příliš kvalitní - opakují stokrát řečené a těží z nenasycenosti trhu. Vždycky je dobré podívat se podrobně na recenze, případně zkusit se na některém fóru poptat na názor těch, kteří danou publikaci vlastní.

Konkrétní tituly - svoji knihovničku pro tyhle obory zatím buduji, zatím mám tyto tipy:

Spin to Knit - útlá, ale šikovná knížka se základní teorií a hlavně dobrými nápady, jak zužitkovat poměrně malá množství ručně předené příze na originální výrobky a dárky

Spinning Designer Yarns - rovněž poměrně útlá, ale vynikající knížka, věnující se různých technikám předení. Navajo skaní, buklé, corespinning - co umím nad rámec běžného předení, to jsem se naučila z téhle publikace.

Handspun Revolution - rovněž rozsahem nevelká, ale obsahem velice zajímavá publikace, věnující se tvorbě skutečně originálních až utlítlých přízí. Jak proměnit chybu v záměr designéra? Jak se přestat bát experimentovat prakticky s čímkoli? Tohle je knížka pro vás.

Color in Spinning - podle mě jedna z nejobsáhlejších a nejlepších knih na trhu, zabývající se barvením přízí. Tuny praktických rad a doporučení, věnuje se jak barvení, tak míchání barevných odstínů na česačce i opravdu podrobnou a nesmírně zajímavou barevnou teorií - nebo spíš praxí.